Strona główna
Artykuły
Biuletyn "Głoście Ewangelię"
Dom Formacji Misyjnej
Historia
Informacja
Kronika misyjna
Misjonarze diecezjalni
Misjonarze zakonni i świeccy
Misjonarze męczennicy
Księża tarnowscy na Wschodzie
Animacja i formacja misyjna
Szpital w Bagandou
Kleryckie Ognisko Misyjne
Kolędnicy misyjni
Wspomnienie o ks. Janie Czubie
Ofiarność i pomoc dla misji
Mungo Maboko

Biskup tarnowski Andrzej Jeż kontynuuje swą wizytę pastoralną w Republice Konga

Na południu Konga

W dniu 20 lutego ksiądz biskup wraz z księżmi mu towarzyszącymi , złożył wizytę arcybiskupowi Brazzaville Anatolowi Milandou.

W dniu 21 lutego biskup tarnowski Andrzej udał się na południe kraju, gdzie w diecezjach Brazzaville, Kinkala i Nkayi pracowało od 1979 roku 14 tarnowskich misjonarzy.   Byli to : ks. Stanisław Łacny, ks. Kazimierz Nowak, ks. Jan Malicki, ks. Wojciech Mach, ks. Jan Kudłacz, ks. Jan Piotrowski, ks. Józef Kiwior, ks. Józef Smoleń, ks. Augustyn Gurgul , ks. Ryszard Wąsik, ks. Andrzej Kurek, ks. Jan Czuba, ks. Piotr Świder, ks. Stanisław Boroń, ks. Bogdan Piotrowski. W porze południowej celebrował mszę św. i wygłosił kazanie w Loulombo oraz modlił się przy grobie ks. Jana Czuby zamordowanego tam w październiku 1998 roku. W kazaniu powiedział: „Przybywam tu, aby umocnić moją własną wiarę i zachęcić was do jej odważnego wyznawania na drogach waszego życia. Dzisiaj człowiek chce być większy niż Bóg, dlatego przedwczesna śmierć ks. Jana Czuby, młodego misjonarza z diecezji tarnowskiej w październiku 1998 r. mówi nam, że nienawiść nie jest akceptowana przez Boga, ani przez tych, którzy wierzą w Jezusa Chrystusa”. 

Wizyta w Loulombo była okazją, by w miejscowym kościele zainstalować tablice upamiętniającą pracę i śmierć ks. Jana. Na tablicy zostały umieszczone słowa naszego męczennika napisane przed śmiercią do ks. Andrzeja Kurka: “Zostaje na miejscu do końca”. Wyrażają one wielką miłość ks. Jana do tych, do których został posłany. Pozostał z nimi na zawsze.


Ks. Bogdan Piotrowski i ks. Marian Pazdan przed kosciołem w Louvakou


Przed kościołem w  Loulombo


Przed tablicą pamiątkową w k-le z bp. Portelą

W dniach od 17 do19 lutego przebywał na północy kraju, gdzie misjonarze tarnowscy w ówczesnej diecezji Owando, zaczęli swą działalność misyjną. W 1973 roku przybyli do Oyo (ks. Stanisław Łacny, Ks. Stanisław Jeż, ks. Andrzej Piotrowski) i Owando (ks. Wojciech Mach), a rok później kolejni podjęli pracę misyjną w Gamboma. Obie te misje cieszyły się obecnością księży z Tarnowa do niemal połowy roku 2013, a od 1975 cieszą się niezmiennie świadectwem i pracą sióstr józefitek. Pracowali tu: ks. Stanisław Pawłowski, ks. Bronisław Puchała, ks. Jan Betlej, ks. Józef Kiwior, ks. Stanisław Boroń, ks. Tomasz Atłas, ks. Józef Kordek (23 lata), ks. Stefan Wal (24 lata) i ks. Bronisław Rosiek. Ci dwaj ostatni pracowali również w dwóch innych parafiach: Ngo i Mpuya.

W dniu 17 lutego biskup Andrzej przewodniczył Eucharystii w Gamboma i wygłosił kazanie w języku francuskim. Kaznodzieja powiedział między innymi, że mimo piękna natury Bóg chce mieszkać raczej w ludzkim sercu. Spotkał się też z biskupem miejsca Urbanem Ngassongo. Nazajutrz przed południem uczestniczył w Eucharystii w wiosce Passa, a wieczorem przewodniczył mszy św. w Oyo. Tutaj pasterz Kościoła tarnowskiego modlił się przy grobie księdza Józefa Piszczka, który w tej misji przepracował ponad 25 lat. Wizyta w Oyo była okazją do uczczenia, z lekkim wyprzedzeniem, pierwszej rocznicy śmierci ks. Józefa. W kazaniu biskup tarnowski nawiązał do pracy naszych księży, którzy na tej ziemi pozostawili wielki ślad swego apostolskiego zapału, ksiądz Józef zostawił nawet swoje życie. W Oyo biskup Andrzej spotkał się z miejscowym biskupem Wiktorem Abagna, który poprosił o kontynuację obecności misjonarzy z Tarnowa. Pobyt w Oyo i Gamboma był też okazją do spotkania się z siostrami józefitkami, które podjęły Gościa z Polski z wielka gościnnością. Wracając w środę do stolicy, którą od Oyo dzieli 420 km, biskup Andrzej odwiedził siostry józefitki w Makabandilou pod Brazzaville i oglądnął duży obiekt budującej się szkoły z internatem, które będą prowadzone przez siostry.
 
Wieczorem nuncjusz apostolski zaprosił księdza biskupa Andrzeja z towarzyszącymi mu księżmi oraz misjonarzy i misjonarki w Polski pracujących w Brazzaville, na wspólne spotkanie.
 
Bp. Andrzej Jeż przy grobie Ks. Józefa Piszczka
 
Bp. Andrzej Jeż z bp. Urbanem Gassongo w wiosce Passa
 
Dojście do wioski Passa
 
W Oyo z bp. Wiktorem Abagna (2)
 
W Oyo z bp. Wiktorem Abagna
 
W przedszkolu w Gamboma u Sióstr Józefitek
 
Z dziećmi tańczącymi w Brazzaville
 
Z siostrami Józefitkami i nuncjuszem bp. Janem R. Pawłowskim

W dniu 14 lutego rozpoczęła sie wizyta pastoralna biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża  w Republice Konga, gdzie od ponad 40 lat obecni są tarnowscy misjonarze.

W dniu 15 lutego ksiądz biskup złożyl wizytę nuncjuszowi apostolskiemu, którym  w tym kraju jest Polak abp Jan Pawłowski.
 
Na niedzielę 16 lutego była zaplanowana wielka uroczystość w parafii pw. Jezusa Zmartwychwstałego i Bożego Milosierdzia, gdzie proboszczem jest ks. Bogdan Piotrowski , a która od 1976 roku prowadzona jest przez misjonarzy tarnowskich. Podczas Eucharystii, która trwała 2 godziny i 45 minut ksiądz biskup udzielił sakramentu chrztu św. 43 dzieciom szkolnym w wieku od 10 do 16 lat (w tym kilkunastu dzieciom ze szkoły wybudowanej  w miejscowej parafii przez kolędników misyjnych).
 
Jednocześnie była to uroczystość I Komunii Świetej dla 67 dzieci. W kazaniu wygłoszonym w języku francuskim kaznodzieja z Polski zwrócił uwagę na bogactwo Afrykańczyków, jakim jest rodzina. Zachęcał do pielęgnowania tego bogactwa, a gdy trzeba, walki o nie.
 
Pod koniec Eucharystii biskup tarnowski Andrzej odznaczył ks. Bogdana godnością kanonika gremialnego kapituły bocheńskiej. Nominacja, w obecności  nuncjusza apostolskiego, została przyjęta wielkim aplauzem ze strony wiernych, którzy zgromadzili się w kościele w liczbie ponad 1000 osób.
 
Ksiądz Bogdan głosi Ewangelię w Republice Konga 24 rok. Swą pracę misyjną zaczynał na południu Konga w diecezji Kinkala. Ewangelizował w Mindouli, Loulombo i Missafou. Od 16 lat jest proboszczem w Brazzaville. Tutaj ochrzcił około 3 tysiące dzieci i dorosłych, pobłogosławił wiele małżeństw oraz zrealizował kilkanaście projektów kolędniczych, w tym budowę wspomnianej szkoły.
 
Jutro biskup tarnowski udaje się na północ republiki, gdzie w dwóch misjach będzie mógł dostrzec  owoce pracy tarnowski misjonarzy.  Będzie się modlił w Gamboma, w której  tarnowscy księża pracowali przez 38 lat, oraz  w Oyo nad grobem ks. Józefa Piszczka zmarłego tragicznie w kwietniu ubiegłego roku, w misji, gdzie rozpoczęła się posługa tarnowskiego Kościoła w 1973 roku.
 

 

Wydział Misyjny Diecezji Tarnowskiej, ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów, tel. 014/63-17-370; fax 014/63-17-379;